БИОЛОГИЯ, ЭКОЛОГИЯ, БИОТЕХНОЛОГИЯ ЖӘНЕ ГЕОГРАФИЯ БОЙЫНША ОҚУШЫЛАРДЫҢ «ҒЫЛЫМ ӘЛЕМІНЕ ҚАДАМ» XII АЙМАҚТЫҚ ҒЫЛЫМИ-ПРАКТИКАЛЫҚ КОНФЕРЕНЦИЯСЫ

2021 жылдың 30 сәуірінде биология-география факультетінің базасында биология, экология, биотехнология және география пәндері бойынша оқушылардың “Ғылым әлеміне қадам”атты XII аймақтық ғылыми-практикалық конференциясы өтті.

Конференция оқушылардың зияткерлік шығармашылығы мен танымдық белсенділігін дамыту, олардың ғылыми-зерттеу қызметінің дағдыларын қалыптастыру, дарынды оқушыларды анықтау және қолдау мақсатында өткізіледі.

Конференцияға Қарағанды қаласының, серіктес қалалардың және облыстың жалпы білім беретін мектептерінің, лицейлерінің, гимназияларының, мектеп-интернаттарының 8-11 сынып оқушылары қатысты.

Конференцияның жұмыс тілдері: қазақ, орыс.

«Биология» секциясы

«Биология» секциясы бойынша онлайн конференцияға Қарағанды облысының 9-11 сынып мектептерінен 21 оқушы қатысты.

Биология секциясы бойынша ұйымдастыру комитеті мен сараптау комиссиясының құрамына физиология кафедрасының меңгерушісі Тыкежанова Г.М., профессор Мырзабаев А. Б., доцент Картбаева г. Т., аға оқытушы Шайбек А. Ж., доцент Жүзбаева Г. О. кірді.

Комиссия конференцияға ұсынылған жобалар биологияның өзекті, тәжірибеге бағытталған түрлі мәселелерін қамтитынын және слайдтық презентациялар жоғары сапалы, ақпараттық болғанын атап өтті.


Дауыс беру қорытындысы бойынша жеңімпаздар анықталды:

Орыс бөлімі

1 орын – Зима Руслан, 9″ В”, Қарағанды қ. №5 БҚОО. Тақырыбы: “Орнитофауна Юго-Восточной части г. Караганды” (жетекшісі: Л. Н.Бушман, Қарағанды қ. № 5 ОМО биология пәнінің мұғалімі).

2 орын – Колзова Карина, 9 “Б”, “Ботақара НМ” КММ. Жоба тақырыбы: «42-дня жизни цыпленка – бройлера выращеваемого на птицефабрике «Акнар»”(жетекшісі: Шалабаева Зарина Флюровна, “Ботақара ЖББМ” КММ биология пәні мұғалімі»)

2 орын – Турлыбекова Ангелина Юрьевна,11 ” А ” сынып, № 52 ЖОББМ. Е.А. Бөкетов. Жоба тақырыбы: «Видовое разнообразие дневных хищных птиц на территории ГНПП «Буйратау».  (жетекшісі: ТурлыбековаГульжазираКантарбаевна, доцент им. Е.)

3 орын – Миряшев Артем, Игнатова Мария, 9″ Б”, № 79 ЖББОМ КММ. Тақырыбы: «Современные дети и гаджеты» (жетекшісі: Кобенова л. к., №79 ЖББОМ КММ биология мұғалімі)

3 орын – Конакаева Диана, 9 “А”сыныбы  №1 мектеп-гимназия КММ. Жоба тақырыбы: «COVID-19 – глобальный вызов человечеству» (жетекшісі: Беланова О. П., “№1 мектеп-гимназия ” КММ биология мұғалімі»).

Қазақ бөлімі

1 орын – Сейтмұратов Мадияр Ерімбетұлы, Қарағанды қ.мамандандырылған “Дарын” мектеп-интернаты (жетекшісі: Тусупова Г.С. “Дарын” ММИ, биология мұғалімі. Тақырыбы: Өндірістік шаң әсерінен тәжірибелік жануарлардың өкпе ұлпасындағы морфологиялық өзгерістер

2 орын – Тугамбаева Адель Жандосовна “Дарын” мамандандырылған мектеп-интернат, Қарағанды қ. (жетекшісі: Тусупова г. с. “Дарын” ММИ, биология мұғалімі).  Тақырыбы: Saussurea involucrata өсімдігін in vitro мәдени түріне енгізу

2 орын – Кентикеева Күнсұлу “Сәкен Сейфуллин атындағы гимназия” Қарағанды қ. (жетекшісі: Балапанова К. С. биология мұғалімі). Тақырыбы: High-tech  және тұрмыстық қалдықтардың экологияға әсерін зерттеу

3 орын – Бисембаева Анель Алматовна, 9 А сынып оқушысы, “Сәкен Сейфуллин атындағы Гимназия” КММ (жетекшісі: Қонысбаева Кәмшат Болатқызы). Тақырыбы: Шай саңырауқұлағының пайдасын зерттеу

3 орын – Мансур Шаризат Әлібек Бүркітбаев атындағы №12 ЖОББМ КММ. (жетекшісі:Нурмаганбетов Нурсултан Байдюсенович). Егістік алқаптарының  қауіпті арамшөбі бидайықпен /Agropuron repens/ күрестің тиімді әдістері.

«Экология» секциясы

Экология секциясы бойынша ұйымдастыру комитеті мен сараптау комиссиясының құрамына ботаника кафедрасының меңгерушісі Ауельбекова А.К., профессор Ишмуратова М. Ю., доцент Нуркенова А. Т., аға оқытушы Мусина Р. Т., аға оқытушы Норцева М. А.. кірді.

Қатысу үшін 23 өтінім берілді, онлайн конференцияға 18 баяндамашы қатысты.

Секциялық отырыстардың қорытындысы бойынша комиссиялар келесі жүлделі орындарды бөлді:

1 орын – Гарипуллаев А. М., Қарағанды қаласы білім бөлімінің “№104 мектеп-гимназиясы” КММ;

1 орын – Жетписов т. е., Қарағанды қ. № 53 мектеп-лицейі;

2 орын – Хасенова К. Е., Қарағанды қ., Октябрь ауданы, №74 ЖББМ;

2 орын – Батаев е. о., № 26 мектеп-гимназиясы КММ;

3 орын – Маханбет Жаннат, Қарағанды қаласының Н.Нұрмақов атындағы мамандандырылған мектеп-интернаты;

3 орын – Топова в., Рустонбаева Д., Саран қ. № 17 мектеп-гимназиясы.

«Биотехнология» секциясы

Биотехнология секциясы бойынша ұйымдастыру комитеті мен сараптау комиссиясының құрамына ботаника кафедрасының қызметкерлері кірді: доценттер Тлеукенова С. У. Додонова А. Ш., Жумина А. Г., профессор Погосян г. П., аға оқытушы Гаврилькова Е. А.

Конференцияға қатысу үшін “Биотехнология” секциясына 16 өтінім берілді.

Қазақ бөлімі

1 орын – Қабдынаманатова Е., Қарағанды қаласының “Химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі” филиалы;

2 орын – Нурадимбаева Д., В. П. Кузьмин атындағы Дамса орта мектебі;

2 орын – Қайратұлы І., ЖББМ №17 ММ;

3 орын – Акбарова А., Қарағанды қаласы “№104 мектеп-гимназиясы” КММ

3 орын – Әшім А.,”№23 ЖББМ ” ҚММ

Орыс бөлімі

1 орын –Сулейманова Л., Ахметвалеева к., №17 мектеп-гимназия, Саран қ.;

2 орын – Қалиева Т., Қарағанды қаласының “химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі” филиалы

2 орын – Першина к., Қарағанды облыстық “Дарын” мамандырылған мектеп-интернаты

3 орын – Жонкин А., білім-инновациялық лицейі

3 орын – Вальц Т., КММ № 15 ЖББМ

«География» секциясы

География секциясы бойынша ұйымдастыру комитеті мен сараптау комиссиясының құрамына география кафедрасының меңгерушісі Акпамбетова К. М., доцент Талжанов С. А., доцент Чистякова г. Н., доцент Кадирбаева Д. А., доцент Алагуджаева М. А., аға оқытушы Досмахов С. М., аға оқытушы Жанғожина г. м., аға оқытушы Кенжина К. Д., аға оқытушы Абиева г. Б., аға оқытушы Суймуханов У. А., аға оқытушы Аманжолов А. и., аға оқытушы Кулмаганбетова А.О., оқытушы Аманбек Ж оқытушы Муксинов Е. Б., оқытушы Жанаева М.Б. кірді.

Конференцияға қатысу үшін 15 өтінім берілді. Онлайн секцияда 13 баяндамашы сөз сөйледі.

Секциялық отырыстардың қорытындысы бойынша комиссиялар келесі жүлделі орындарды бөлді:

1 орын – Жумагали Аяжан Едиловна, Сәтбаев қаласының “С. Сейфуллин атындағы гимназия” КММ

2 орын – Айнабаева Амина Ерлановна, Қарағанды облысы, Қарқаралы ауданы, Аппаз ауылы, Р. Сағымбеков атындағы №18 жалпы білім беретін мектеп

2 орын – Исабаева Исеназ Алмасовна, Қарағанды облысы, Әл-Фараби атындағы №102 мектеп-гимназиясы КММ

3 орын – Кошанова Айя Тимуровна, Қарағанды қ. “№53 мектеп-лицейі” КММ

3 орын – Рысбаева Айзере Нурлановна, Қарағанды Қ., №15 ЖББМ КММ

3 орын – Сиынбай Аңсар Думанқызы, Алтынбекова Анель, Қарағанды қаласы, Н.Нұрмақов атындағы мамандандырылған мектеп-интернаты..

 

Конференция қорытындысы бойынша барлық қатысушыларға сертификаттар, мұғалімдер алғыс хаттар берілді, “Ғылым әлеміне қадамдар” атты аймақтық ғылыми-практикалық конференцияның еңбектер жинағы шығарылды.

Subscribe
Notify of
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments
Top
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x